Suudi Arabistan, ABD devi Lockheed Martin’le anlaştı! Prens Selman imzaladı

Son dakika Suudi Arabistan haberleri: Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ve Askeri Sanayii Genel Kurulu, Amerika’nın dev savunma sanayi şirketi Lockheed Martin ve Airbus ile anlaşma imzalandığını duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN İLE ABD ARASINDA 11 ANLAŞMA İMZALANDI

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada, Riyad’da düzenlenen Savunma Fuarı etkinlikleri çerçevesinde, Bakanlık ve Askeri Sanayii Kurulu, Prens Selman’ın onayıyla ikili olarak Lockheed Martin ve Airbus şirketleri arasında 11 anlaşma imzalandığını bildirdi.

Yeni anlaşmalardan hedefin ülkenin büyük savunma sanayilerinin merkezi haline gelmesi için savunma sektörü ve askeri sanayi alanındaki yatırımları, teknoloji transferini ve gelişimi güçlendirmek olduğu kaydedildi.

THAAD PARÇALARI ÜRETİLECEK

Suudi Arabistan resmi el-İhbariyye televizyon kanalı haberinde, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) parçalarının üretiminin yerelleşmesi için 2022’de iki taraf arasında ilan edilen projelere verilen onayların bu anlaşmalarla desteklediği vurgulandı.

THAAD NEDİR?

ABD Kara Kuvvetlerine ait bir balistik füze savunma sistemi olan Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD), Lockheed Martin şirketi tarafından kısa ve orta menzilli tehdit unsurlarına karşı geliştirildiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x