İddia: Kuzey Kıbrıslı avukat Kürşat, İtalya’dan Kıbrıs’a iade edilmeyi kabul etti

İtalya’da gözaltına alınan ve 6 Şubat’ta yeniden hakim karşısına çıkması beklenen KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe’nin eşi, hukukçu Akan Kürşat’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmeyi kabul ettiği iddia edildi.

Kıbrıs’ın Politis gazetesinin haberine göre, Kürşat, 1 Şubat’ta avukatları aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmeyi kabul etti. Politis’in haberinde, Güney Kıbrıs polisinin Kürşat’a Kıbrıs’a eşlik etmek üzere hafta içinde İtalya’ya gitmesinin beklendiği ifade edildi.

OCAK AYINDA ROMA’DA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Avukat Akan Kürşat, ocak ayında KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe ile yılbaşı tatili için gittiği İtalya’nın başkenti Roma’da kaldığı otelde gözaltına alınmıştı. Gözaltı süreci ile birlikte Kürşat için iade süreci de başlamış olmuştu. İlk etapta Kürşat’ın İtalya’daki gözaltı süresi 16 Ocak’a kadar uzatılmış, ardından 6 Şubat’ta yeniden İtalya’da hakim karşısına çıkmasına karar verilmişti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde geçmiş dönemde Rumlara ait taşınmaz malların dosyasına bakan hukukçunun Roma’da gözaltına alınması Lefkoşa’yı hareket geçirmişti. Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi, Akan Kürşat için iade işlemlerinin başlatıldığını açıklamıştı.

‘ERSİN TATAR, TÜRKİYE’NİN MÜDAHİL OLMASINI TALEP ETTİ’

Kıbrıs, Kürşat’ın 2000’li yıllarda adanın kuzeyindeki Rum mallarının yasadışı şekilde el değiştirilmesinde aracılık ettiği iddiasını öne çıkarıyor. Kıbrıs bu bağlamda avukatın iadesini ve adada yargılanmasını talep ediyor. Kürşat’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iadesi durumunda ağır ceza süreci ile karşı karşıya kalması bekleniyor. İade işleminin gündeme gelmemesi için KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Türkiye’nin meseleye dahlini talep etti.

Kuzey Kıbrıs’ta geçmiş dönemde Rumlara ait taşınmaz malların dosyasına bakan hukukçu, İtalya’nın 2007 yılında Kıbrıs tarafından çıkarılan Avrupa çapındaki bir tutuklama emrini yerine getirmesi üzerine gözaltına alındı. 1974 sonrası Kıbrıs’ın kuzeyinde kalan Rum mallarının satışına ilişkin dava süreci ile karşı karşıya kalan Kürşat, diğer suçlamaların yanı sıra suç işlemek için komplo kurmak, başkasına ait araziyi yasadışı bulundurmak veya kullanmak, sahte beyanlarla mal elde etmekle suçlanıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x