Hamas’tan ‘kara harekatı’ açıklaması, WSJ’den ‘ABD’ iddiası

İsrail-Filistin çatışmaları 21’inci gününde devam ederken, Hamas’ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik kara harekatının yaklaştığını ve bunun da tehlikeli bir aşamaya sürüklendiğini söyledi. ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ise İsrail’in olası kara harekatıyla ilgili haberinde, İsrail’in harekat için ABD’nin bölgeye güvenlik sistemleri kurmasını beklediğini ileri sürdü.

‘İSRAİL BENZER BİR KAYBI KALDIRAMAZ’

AA’nın aktardığına göre, Meşal, bir grup gençle dijital platform üzerinden gerçekleştirdiği toplantıda, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ adıyla başlattığı saldırılara ve akabinde yaşanan gelişmelere değindi.

İsrail’in 7 Ekim’dekine benzer bir kaybı kaldıramayacağını savunan Meşal, ABD’nin bugün bir kara savaşı veya manevrası gerçekleştirmek suretiyle istediklerini minimum kayıpla elde etmek için ‘ortak planlama, yönetim ve niteliksel katılımla’ savaşa yürüdüğünü söyledi.

‘ABD ÜÇ YOL İZLİYOR’

ABD’nin üç yol izlediğine işaret eden Meşal, bunlardan birinin Gazze’ye karadan girmemek olduğunu, bununla Gazze’yi havadan vurması için İsrail’e uzun bir fırsat tanındığını belirtti.

Halid Meşal, ABD’nin izlediği ikinci yola ilişkin olarak, ‘ABD’nin direniş güçlerinin tünellerdeki gücünü bildiği için uzmanlarıyla birlikte müdahale edeceğini ve dolayısıyla Gazze’nin derinliklerine nüfuz etmek ve sinir gazı silahları kullanarak direnişçileri tünellerde bir süreliğine felç etmek için generaller, modern mühimmat ve rehineleri kurtarma konusunda uzman olan Delta Gücü’nü gönderdiğini’ iddia etti.

‘İKİNCİ BİR SALDIRIYI ENGELLEMEK İÇİN KAPSAMI PLAN YAPILIYOR’

Meşal, üçüncü yola ilişkin olarak da ‘birinci ve ikinci yol tamamladıktan sonra gerçekleştirileceğini ve bunun taktiksel bir plan olduğunu, kuzeyden denizden veya kemer şeklinde veya kapsamlı bir şekilde giriş yapılmasının planlandığını, son iki gündür Han Yunus’un doğusunda nabzı ölçmeye yönelik girişimlerde bulunulduğunu’ söyledi.

Kara savaşının yaklaştığını ve tehlikeli bir aşamaya girildiğini belirten Meşal, İsrail ve ABD’nin kayıpları en aza indirmek ve 7 Ekim’deki ilk saldırıdan sonra ikinci bir saldırıyı önlemek için kapsamlı bir plan yaptığını ifade etti. Halid Meşal, “İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu zafer olmadan savaşı durduramaz, yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu için savaş ona bir iç krizle geri döner ve seferberliğe rağmen zafer yok. Şu anda daha fazla esirin serbest bırakılması, sınır kapılarının açılması ve siyaset ve medya aracılığıyla hedef alma dalgasının azaltılması yönünde görüşmeler yapılıyor” dedi.

HENİYYE: TÜM BÖLGEYİ KONTROLDEN ÇIKARACAK

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de dün akşam yayınladığı videoda, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Heniyye, “Filistin topraklarında Hamas dahil olmak üzere tüm direniş hareketleri, halkını ve toprağını özgürleştirmeyi amaçlayan ulusal kurtuluş hareketleridir. Terör ise işgalci olan, ona destek veren ve soykırıma sessiz kalandır. Gazze’ye yönelik saldırının devam etmesi tüm bölgeyi kontrolden çıkaracak. Burası sıcak bir fay haline geldi ve kimse bunun gidişatını veya sonucunu tahmin edemez” yorumunda bulundu.

WSJ: ABD’NİN HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNİ KURMASI BEKLENİYOR

Öte yandan, ABD basınına yansıyan haberlerde, İsrail’in Gazze’ye yönelik planladığı kara harekatı öncesi ABD’nin bölgedeki birliklerini korumak için hava savunma sistemi kurmasını beklemeyi kabul ettiği öne sürüldü. WSJ, ABD’li ve İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, Gazze’ye kara harekatı öncesi İsrail’in ABD’nin bölgedeki birliklerini korumak için hava savunma sistemleri kurmasını beklemeyi kabul ettiğini yazdı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bölgede yaklaşık bir düzine hava savunma sistemi kurmaya hazırlandığı ifade edilen haberde, böylece ABD’nin Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) birlikleri de dahil olmak üzere bölgedeki tüm birliklerini füzelerden ve roketlerden korumayı hedeflediğine işaret edildi.

‘ABD, İSRAİL’İ BEKLEMEYE İKNA ETTİ’

ABD’li yetkililerin, söz konusu savunma sistemlerini kurana kadar İsrail’i beklemeye ‘ikna ettiği’ aktarılan haberde, İsrail’in Gazze’deki sivillere insani yardımın ulaşması ile rehinelerin serbest bırakılmasına da planlarında yer verdiği kaydedildi.

Haberde, bölgedeki ABD’li yetkililerin İsrail’in söz konusu saldırısı başladığında birliklerinin hedef alınacağını düşündüğü ve bunu ‘büyük endişe kaynağı’ olarak nitelediği aktarıldı. Haberde, ABD’nin askeri birliklerine Irak ve Suriye’de şimdiye kadar 13 saldırı yapıldığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x