Qualcomm’dan gelen haber herkesi tedirgin etti

Mobil yonga seti üretiminde dünya lideri olan Qualcomm, ürün talebindeki düşüşe yanıt olarak işten çıkarmalara gidiyor. California’da bulunan San Diego ve Santa Clara şehirlerinde 1.258 pozisyon kaldırılıyor. Bu işten çıkarmalar, Qualcomm’un toplam iş gücünün yaklaşık yüzde 2,5’una denk geliyor. Kaldırılan pozisyonların 750’den fazlası, direktörlerden teknisyenlere kadar değişen mühendislik bölümünden geliyor.

Şirket, bu adımın “belirsiz bir makroekonomik ortamda ve talep ortamında anahtar büyüme ve çeşitlendirme fırsatlarına yatırım yapmaya devam edebilmek” için gerekli olduğunu belirtti. Qualcomm’un geliri bu mali yıl yüzde 19 daralacak. CEO Cristiano Amon’un ürün çeşitlendirme çabalarına rağmen, şirketin ana geliri, beklendiği kadar hızla toparlanmayan mobil telefon pazarından geliyor.

Qualcomm’dan gelen haber herkesi tedirgin etti

Geçtiğimiz ay, Huawei’nin 2024’ten itibaren tamamen kendi geliştirdiği Kirin yonga setlerini kullanmayı planladığına dair bir rapor yayınlandı. Bu adımın, Qualcomm’a en büyük zararı vereceği belirtiliyor. Endüstri analisti Ming-Chi Kuo’ya göre bu hareketle Qualcomm, 2024’ten itibaren sadece Huawei’den gelen siparişleri tamamen kaybedecek, aynı zamanda Huawei’den gelen rekabet nedeniyle diğer Çin markalarından olan siparişlerde de azalma riskiyle karşı karşıya. Huawei, 2022’de Qualcomm’dan 23-25 milyon arasında, 2023’te ise 40-42 milyon arasında mobil yonga seti satın aldı.

Qualcomm aynı zamanda kendi mobil telefon yonga setlerini geliştiren Samsung ve Apple gibi şirketlerle de rekabet içerisinde. Bu, teknoloji endüstrisindeki yavaşlamanın son işareti. Son aylarda Meta ve Twitter gibi diğer teknoloji devleri de işten çıkarmalarını duyurdular. Bu yavaşlama, yükselen enflasyon ve tedarik zinciri aksamaları gibi bir dizi faktörden kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x